Медсестрам - гідну оплату праці та повагу до професії. Чому 2020 рік в Україні оголосили роком медсестринства?

Очільниця МОЗ Зоряна Скалецька оголосила 2020 рік в Україні роком медсестринства. Більшість фахівців, які працюють у сфері охорони здоров’я у світі – це медичні сестри. У відомстві повідомили, що Україні планує запровадити європейські стандарти медсестритства в Україні.

Пряма мова: «Насправді комплексна задача щодо медсестринства така. Ми розуміємо важливість, і наступний рік ми будемо оголошувати роком медсестринства для того, щоб і приймати комплексні рішення, і підіймати повагу до професії та її важливість. Можливо, більше заохочувати вступати на цю спеціальність», — зазначила Зоряна Скалецька.

На жаль, роль медсестер у суспільстві та навіть в медичному середовищі залишається недооціненою. Саме для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна підтримала резолюцію ВООЗ про Міжнародний рік медсестринства в 2020 році.

Не дивлячись на можливості для розвитку в спеціальності, на практиці попит на фахівців з медсестринства з вищою освітою на жаль є мінімальним. Загалом, статистика невтішна: в Україні з кожним роком все менше абітурієнтів обирає медсестринство, а також неповну вищу освіту в охороні здоров’я. В 2017 році – це 17 207 осіб, в 2018 – 15 020 осіб.

Серед головних проблем - неповага до професії

Головними проблемами самі медсестри і брати визначають дуже низьку оплату та невідповідне навантаження праці ; недосконалу систему освіти впродовж життя; малий рівень впливу на прийняття рішень; неповажне відношення до професії у суспільстві..

Що передбачає "Рік медсестринства в Україні 2020"?

Рік медсестринства - це інструмент в досягненні зміни парадигми, побудові нової моделі медсестринства в Україні. Нову модель медсестринства для України треба розглядати як невід’ємну частину досягнення глобальної мети - забезпечення доступної та якісної медичної послуги для пацієнта.

2020 рік в Україні оголосили роком медсестринства?

Насамперед, план включає розробку та затвердження обласних планів заходів "Рік медсестринства в Україні 2020" для вирішення регіональних проблем медсестринства у кожній області.

До прикладу: у Дніпропетровській, Львівській, Харківській областях, місті Києві більше 20 000 медичних сестер і братів. При цьому можливість отримати вищу медсестринську освіту в Харківській області та сусідніх областях відсутня.

Крім того, для успішного подальшого моніторингу, визначення адекватних індикаторів досяжності завдань державної політики з розвитку медсестринства, необхідно провести фахові дослідження з аналізу ситуації в медсестринській професії та ставлення суспільства до медсестринства.

Також плануємо спеціальні тренінги для медичних працівників для роз’яснення їх прав та обов’язків в умовах зміни системи фінансування в закладах охорони здоров’я, для заключення колективних договорів на гідних умовах з рівним ступенем розуміння важливості свого підпису в документі.

Перспективні плани

1.Розширення повноважень медичної сестри та брата, зафіксоване переліком компетенцій професійного стандарту та підтверджене сертифікацією - це зробить розподіл функцій серед медичних працівників ефективним та економічно вигідним.

2.Трансформація громадських професійних об’єднань в самоврядні професійні організації - це може вивести медичні професії на новий рівень, зробить медсестринську професію рівною лікарській.

3.Заходи для підтримки та розвитку вищої освіти та науки в медсестринстві, створення попиту на вищу освіту в практичній охороні здоров’я - допоможуть запровадити європейські стандарти надання медичної допомоги в Україні.

Коментарі

Популярні новини